Keyboarding 9/28/07

I.  Bellwork

If two pounds of squash costs $4.69 at Store #1 and a 1/2 pound of squash costs $1.09 at Store #2 which store has the best (cheapest) price for a pound of squash?  Show the cost for a pound for each store.

OBJECTIVE: 

  • To combine smoothly Left Shift and . (period) with all other learned keys.
  • To improve use of Space Bar, Left Shift key, and Enter

II.  Classwork

A.  Pgs 27-28

B.  Micro Type Pro – Lesson 8 Review

III.  Notebook Check


Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.




Skip to toolbar