0

Task#2

Posted by Irwa Sharif on December 22, 2015 in Class News |

Hello!  I’m back.  Please answer the following story problems using the CUBES strategy.  I will attach video to remind you how to use the CUBES Strategy.

C-Circle the numbers

U-Underline the question

B-box any clues

E-evaluate( +,-, X, /)

S-Solve and show your work

1.Malak bought a box for donuts for$6.  Mohamed paid 3 times more for his donuts. How much did Mohamed pay for his donuts? How much was the total of Malak’s and Mohamed’s donuts?

2.Adam and Joe spent $40 on new toys. They bought a ball for $13 and headphones for $9.  They also bought a game board.  How much did the game board cost?

**Don’t forget to show your work.  Use the video below to show you how to use the CUBES strategy.  If you have questions please comment.

CUBES Strategy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2015-2025 Mrs.Sharif 4th Grade All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.