0
Question#1
Posted by Irwa Sharif on March 29, 2016 in Class News | ∞
Mrs.Sharif went grocery shopping at Dearborn Fresh. She bought 10 pounds of meat for $27.00. She also bought 4 bags of bread of for $5.00. In addition she bought groceries that cost 96.29. How much did each pound of meat cost? How much did each bag of bread cost? What was the total cost of groceries?