0

Question#1

Posted by Irwa Sharif on March 29, 2016 in Class News |

Mrs.Sharif went grocery shopping at Dearborn Fresh.  She bought 10 pounds of meat for $27.00.  She also bought 4 bags of bread of for $5.00. In addition she bought groceries that cost 96.29.  How much did each pound of meat cost? How much did each bag of bread cost?  What was the total cost of groceries?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2015-2025 Mrs.Sharif 4th Grade All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.