0

Tuesday, October 10, 2017

Posted by Ms. Taha on October 10, 2017 in Class News |

Ratio and Proportions:  Today, we calculated and compared costs in a shopping rotation to find the better value for grocery items.  Homework is to complete Unit Rate Practice problems 6-10 (see homework attachments).  Also, please bring in advertisements tomorrow!

Khan Academy:  Complete 20 minutes and the following are the new skills:

  1.  Understand equivalent ratios
  2. Unit Rates
  3. Greatest common factor
  4. factor with the distributive property

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2016-2025 Ms. Taha's 6th grade Math Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.