0

Monday, April 24, 2017

Posted by Ms. Taha on April 24, 2017 in Class News |

Ratio and Proportions:  We shopped to find the better price for certain items by finding the unit price.  Homework is to complete the questions for this (see homework attachments).

It is very important that you bring in as many advertisements for example, Kroger, Meijer, Target, CVS, etc. so we can use them for our Unit Price Poster project we are starting tomorrow.  If you have extra, please bring those in!

Khan Academy for the week is 45 minutes of MAP recommended practice.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2016-2025 Ms. Taha's 6th grade Math Blog All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.